Przyjemne z pożytecznym, czyli nauka na bieżni


„Far from being a staid, static repository of books, the modern library is a sophisticated, high-tech centre of interaction and creativity and a place where users immerse themselves in new forms of information and experience knowledge across disciplines.”[1]

Nowa biblioteka akademicka Uniwersytetu Mount Royal w Calgary w Kanadzie została otwarta 7 września 2017 roku. Budynek - Riddell Library and Learning Center – ma ponad 16 tys. m2 i około 1700 miejsc do pracy. Jest jedną z najnowocześniejszych bibliotek akademickich w Ameryce Północnej. Wyróżnia się mnogością dostępnych usług i udogodnień. A dodatkowo ma też miejsce do czytania z prawdziwie tlącym się ogniem w kominku, a miejscem do nauki jest tu też bieżnia!

Biblioteki w Północnej Ameryce przechodzą prawdziwy renesans [2]. Biblioteki mogą coraz więcej zaoferować lokalnej społeczności. Nie są tylko miejscem do wypożyczenia książek. Stały się miejscami kultury. Zachwycają swoją architekturą i mają coraz szerszy wachlarz dostępnych warsztatów. Publiczne biblioteki w Edmonton wypożyczają gry video. Biblioteka w Toronto otworzyła właśnie bar, w którym nie tylko można napić się alkoholu, ale też posłuchać otwartych spotkań z gwiazdami opery czy baseballu. Publiczne biblioteki w Calgary oferują mnogość warsztatów oraz mają specjalną wypożyczalnię sprzętu muzycznego.

Biblioteka Riddell Library and Learning Center podąża za najnowocześniejszymi trendami co łączy się z ciągłym cyklem tworzenia i upowszechniania wiedzy. Na fasadzie budynku zapisano motto uniwersytetu w formie kodu binarnego, który można przeliterować jako „quam bene, non quantum“, co znaczy „liczy się jakość, a nie ilość“. Ta swoista konwersja tekstu do formy cyfrowej jest ukłonem i próbą zmierzenia się ze współczesnym stylem życia operującym coraz częściej w świecie wirtualnym.
Budynek zachwyca swoją wielkością, transparentnością oraz architekturą przez co ma za zadanie sprostać oczekiwaniom studentów oraz lokalnej społeczności. Poprzez szklane okna wpada do biblioteki mnóstwo naturalnego światła dające poczucia spokoju i harmonii. Z okien widać ścisłe centrum Calgary oraz oddalone Góry Skaliste. Zatapiając się w jednym z wielu fotelów z lekturą można poczuć się jak u siebie.

W bibliotece dostępnych jest około 250 tys. materiałów tradycyjnych, a oferta elektroniczna sięga nawet 500 tys. dostępnych ebooków. Dostępnych jest około 100 stanowisk komputerowych wyposażonych w najlepsze programy graficzne. Jeśli natomiast ma się ochotę przyjść ze swoim sprzętem to bez problemu można podłączyć się pod jedno z 1500 miejsc do ładowania. A jeśli zapomniało się swojej ładowarki? Żaden problem! Biblioteka ma także tuzin kabli, które na pewno będą pasować do naszego komputera. Wypożyczyć można także słuchawki.
Miejsce ma do zaoferowania także Maker Studio, czyli przestrzeń kreatywną z modułami 3D: drukarki 3D, zestawy do tworzenia robotów elektronicznych oraz maszyny do tworzenia haftów i szycia.
Poza tym dostępnych jest także 5 w pełni wyposażonych dźwiękoszczelnych pokoi projektowych do tworzenia materiałów wideo, audio oraz podcastów, co ma poszerzyć i uatrakcyjnić przekaz informacji. Biblioteka dysponuje poza tym salą z interaktywną tablicą wizualną, gdzie odbywają się prelekcje i warsztaty.
Studenci swoje projekty uczelniane mogą przygotowywać w oszklonych salach projektowych wyposażonych w komputery, rzutniki oraz inne narzędzia pomocne przy pracy grupowej. Ponadto mogą skorzystać także z „Immersion Studio” pozwalającego na symulację całkowitego „zanurzenia się” m.in. jak to jest przebywać w pracującym sercu.
Wielość dostępnych technologii i narzędzi pozwala na stawianie biblioteki w zupełnie nowym świetle. Raczej jako miejsca, w którym nowoczesność jest na nowo odkrywana i traktowana na równi z rozwijającym się światem, niż tylko jako wypożyczalnia książek. Obecnie o wiele odważniej można stwierdzić, że biblioteka w końcu staje się „trzecim miejscem” w naszym życiu, tak jak kiedyś pisał o tym Ray Oldenburg [3]. Miejscem odpoczynku, ale i wiedzy, przyjemności oraz interakcji z innymi. 




* Artykuł powstał z powodu wewnętrznej potrzeby opisywania tematyki bibliotek w Kanadzie. Kolejne artykuły w opracowaniu.




[1]Nowoczesna biblioteka, daleko od, statycznego repozytorium książek, jest wyrafinowanym, zaawansowanym technologicznie centrum interakcji i kreatywności oraz miejscem, w którym użytkownicy zanurzają się w nowych formach informacji i doświadczają wiedzy w różnych dziedzinach.” Melissa Rolfe, The library reimagined [dok. elektr.], https://www.mtroyal.ca/Summit/library.htm [dost. 20.02.2018].
[2] Kelly Grant, The new library: ‘not just about books anymore’ [dok. elektr.] https://www.theglobeandmail.com/news/toronto/the-new-library-not-just-about-books-anymore/article4302367/ [dost. 10.02.2018].
[3] Ray Oldenburg, The great good place, 1998.

Komentarze

Popularne posty